Jakie alkohole polecać na prezent?
Alkohol na święta lub szczególne okazje – wesele, urodziny, jubileusz – może mieć różne postaci i zależy od kilku zmiennych, m.in. preferencji smakowych odbiorcy, okoliczności czy kategorii cenowej. Na szczęście istnieje jednak uniwersalna lista szlachetnych alkoholi, które uchodzą za upominek w dobrym guście i zostaną docenione niezależnie od upodobań osoby obdarowywanej.
Regał: wina
Godne polecenia i pełne wyjątkowego smaku są wszystkie wina, które posiadają apelacje. Te stołowe i regionalne, choć smaczne – nadają się głównie na codzienne okazje. Apelacja to nic innego jak rejon, w którym produkuje się wino według ściśle określonych, najczęściej tradycyjnych receptur, a sam trunek musi długo leżakować obowiązkowo w dębowej beczce. Apelacji szukamy na etykiecie wina – butelki win francuskich mają oznaczenie AOC (Appelacion d’Origine Controlée), hiszpańskie DOC (Dominación de Origen Controlada) i włoskie, z najwyższym wyróżnikiem, DOCG (Denominazione di Origine Controlada e Garantita). Bezpieczniej też – jeśli preferencje odbiorcy są nieokreślone – polecać na prezent wina półwytrawne lub wytrawne czerwone albo białe.
Regał: whisky
Przy rekomendacji warto kierować się zasadą, że ten trunek jest im starszy, tym lepszy. I nie trzeba doradzać od razu 40-letniej whisky, już 8-letnia jest dobrym wyborem. Jak można się domyślać, wraz z wiekiem leżakowania rośnie również cena. Istotne jest rozróżnienie na destylarnie, te szkockie produkują whisky, te irlandzkie i amerykańskie – whiskey, w Ameryce zamiennie zwaną bourbonem.
Szkocką whisky można polecać wielbicielom klasyki – tradycyjnie leżakuje w dębowych beczkach, jest podwójnie destylowana i wytwarzana w 100% ze słodu jęczmiennego lub jęczmienia (odmiana single malt), dlatego w smaku jest wyrazista, bardziej torfowa od pozostałych. Whiskey irlandzka i amerykańska będą dobre dla entuzjastów łagodniejszych smaków – irlandzka odmiana nie jest wędzona, a amerykańska w większości wytwarzana z kukurydzy.
Regał: koniaki i brandy
Brandy i koniaki należą do rodziny winiaków. Nazwa koniak zarezerwowana jest dla produktów z okolic miejscowości Cognac we Francji. Brandy i koniaki oznacza się kodem i to on zdradza ich czas leżakowania. Im starsze, tym mają pełniejszy, szlachetniejszy smak. Tutaj można zaproponować te z kodem VSOP (Very Special Old Pale), które mają od 4 do 10 lat. Najwybitniejsze trunki to te z oznaczeniem XO (Extra Old), które mają 10- 20 lat i najpełniejsze bukiety aromatyczne. Ich cena również rośnie wraz z wiekiem. Warto zwrócić uwagę też na butelki koniaków – idealnie nadają się na prezent.