Jakie alkohole serwować do posiłku?
Pyszne jedzenie i odpowiedni trunek to kompozycja doskonała. Smaki, które wspaniale się uzupełniają, to na przykład owoce morza i wino białe wytrawne lub półwytrawne. Spraw pełną przyjemność swoim gościom oraz klientom i doradzaj im wyłącznie idealnie skomponowane zestawy. Poniżej znajdziesz podstawowe zasady serwowania alkoholi do posiłku, które warto wykorzystać w swojej restauracji czy hotelu.
Aperitif – przed posiłkiem
Karta aperitifów, czyli alkoholi podawanych przed jedzeniem dla rozluźnienia atmosfery i pobudzenia kubków smakowych, powinna być rozbudowana. Niezależnie, co gość restauracji, baru czy hotelu zamówił na danie główne, możesz polecać wino musujące lub szampan, campari z sokiem pomarańczowym, gin z tonikiem, wermut lub sherry.
Alkohol do posiłku
Słodkie alkohole podajemy do potraw słodkich, wytrawne do wytrawnych – to prosta zasada serwowania alkoholu do dań. Do przekąsek ciepłych pasuje whisky lub wódka, do zup z kolei w ogóle nie podaje się alkoholu. Najbardziej zróżnicowana powinna być karta alkoholi do dań głównych, bowiem zależy od zamawianej potrawy. Mięsa takie jak wołowina, wieprzowina, dziczyzna oraz wytrawne sery smakują najlepiej z winem czerwonym wytrawnym. Natomiast drób, cielęcina, ryby, owoce morza oraz dania z warzyw lubią towarzystwo win białych, także wytrawnych.
Oczywiście, jeśli serwujemy dania konkretnych kuchni świata, to w dobrym tonie jest proponować alkohol pochodzący z danego regionu geograficznego. Tak więc do sushi podajemy japońskie sake, do knedlików czeskie piwo, a do makaronu włoskie wino. Przydatna wskazówka: jeśli nie mamy pewności, jakie wino zaproponować, wystarczy przyjrzeć się etykiecie konkretnego trunku, często znajduje się na niej propozycja podania.
Digestif – po posiłku
Jeśli zamawiany jest również deser, możemy wybierać z szerokiej oferty słodkich win i likierów. Do kawy i ciasta pasować będzie równie wyśmienicie nalewka lub słodka wódka smakowa.
Po posiłku sprawdzą się wszystkie alkohole ułatwiające trawienie, będą to więc nalewki, likiery i wódki ziołowe. Można jednak śmiało zaproponować także whisky, brandy, gin czy koniak. Ten ostatni podany w tulipanowym kieliszku jest na tyle szlachetny, że będzie miłym zwieńczeniem każdego posiłku. Niektórzy znawcy polecają smakowanie koniaku także przy deserach, zwłaszcza tych gruszkowych i waniliowych.