Alkohole, które można polecać koneserom
Polacy są coraz bogatsi, coraz więcej podróżują i coraz bardziej wymagające są ich podniebienia. Doceniają najlepszej jakości składy, tradycyjne receptury, nie tylko światowe, ale i lokalne produkcje. Znajomość naprawdę dobrych trunków, zwłaszcza w przypadku restauracji czy hotelu, jest nie tylko przejawem dobrej etykiety, ale i swoistą koniecznością – merytoryczna, ciekawa opowieść o alkoholach czy znajomość historii produktu zawsze zrobią wrażenie. A połączone z degustacją i pokazem serwowania w odpowiednim szkle sprawą, że gość pojawi się w naszych progach ponownie. To trzy kategorie alkoholu, które przypadną do gustu koneserom i o których wiedzę warto poszerzać.
Szlachetne wódki
Warto uświadamiać klientów, że wódki klasy premium zdecydowanie wyróżniają się smakiem – dojrzałym, szlachetnym, z harmonią nut słonych i słodkich. Skąd właśnie taki smak? Wódki te są przygotowywane małymi partiami, z wykorzystaniem precyzyjnej receptury, tradycyjnego procesu produkcji i są poddawane kilkukrotnej – co najmniej 4-krotnej – destylacji. Klientów mogą skusić także najwyższej jakości składniki, w specjalistycznej odmianie, w 100% naturalne, pochodzące najczęściej z obszarów zielonych, czystych ekologicznie. Dla przykładu polska wódka premium Chopin Rye produkowana jest ze specjalnie wyselekcjonowanego żyta z Podlasia, a Belvedere Unfiltered powstaje z żyta z wybranych regionów Mazowsza.
Długo leżakujące whisky
Prawdziwy smakosz zachwyci się szkocką whisky w odmianie single malt, czyli w odmianie niemieszanej (w odróżnieniu od whisky blended), pochodzącej w 100% ze słodu jęczmiennego lub jęczmienia. Na wyjątkowo szlachetny, wyrazisty i mocno torfowy smak oraz intensywny aromat dymny składają się także takie czynniki jak: tradycyjne leżakowanie w dębowych beczkach, przynajmniej podwójne destylowanie i wędzenie trunku. Szkocką whisky w swojej klasycznej odmianie rozpoznaje się też po barwie – musi być idealnie bursztynowa. Warto tutaj polecać whisky ze szkockich destylarni, np. Spey River, Glenlivet, Glenfiddich, Singleton czy Chivas Regal.
Najbardziej wymagającym klientom można polecić whisky single cask, trunek pochodzący wyłącznie z pojedynczej beczki, co czyni z niego okaz wręcz kolekcjonerski.
Luksusowy koniak
Warto wiedzieć, że oryginalny koniak pochodzi wyłącznie z okolic miejscowości Cognac we francuskim regionie Charente. Wpływ na jakość koniaku ma właśnie region, w jakim dojrzewają winogrona i z jakich szczepów pochodzą. O jakości koniaku świadczą także: unikatowa receptura, dwukrotna destylacja w tradycyjnych, miedzianych alembikach z Charentais i minimum 2-letnie leżakowania w dębowych beczkach. Im dłuższe leżakowanie, tym bogatszy smak, a wskazówkę o długości leżakowania można znaleźć na etykiecie każdej butelki trunku. Śmiało można rekomendować klientom trunki marki Hennessy, która ma w ofercie koniaki zarówno z oznaczeniami VS – min. 2 lata leżakowania, VSOP – min. 4 lata, jak również z oznaczeniem XO – min. 10 lat klarowania doskonałego smaku.
ŹRÓDŁA
Portal Spożywczy, Wiadomości Handlowe